Sztuka posiadania Facebooka

 Sztuka posiadania Facebooka

 

Mówi się, że jeśli nie posiadasz Facebooka to znaczy, że nie istniejesz. Niestety to fakt. Coraz częściej konsumenci szukają informacji o firmie właśnie na tym portalu społecznościowym. Ważnym wyznacznikiem wyboru lokalu czy usługi są tu przede wszystkim polubienia i rekomendacje znajomych – czym ich jest więcej, tym zaufanie do marki rośnie, a co za tym idzie pojawia się prawdopodobieństwo, że właśnie pozyskaliśmy nowego klienta.

 

Nie można jednak tylko posiadać Facebooka – znacznie ważniejsze jest dbanie o swój wizerunek w tym kanale komunikacji. Nie wystarczy założyć profilu i go uzupełnić – należy jeszcze regularnie publikować wpisy i dbać o zaangażowanie społeczności.

 

Estetyka i zgodność ze standardami Facebooka

 

Podstawowym krokiem posiadania fanpage na Facebooku jest dostosowanie go do norm Facebooka, to znaczy dbanie o publikację wpisów o właściwym formacie, a także optymalizacja podstawowych części profilu.

 

Kilka złotych rad:

  • Jako nazwę zastosuj pełną nazwę formy, tak by Twoi obecni i potencjalni klienci mogli Cię znaleźć. Nie zapomnij także o wyborze kategorii zgodnej z profilem prowadzonej działalności.
  • Jako “zdjęcie profilowe” użyj logotypu swojej marki”, a jako zdjęcie w tle zastosuj wygląd wnętrza lub grafikę odzwierciedlającą działalność.
  • Uzupełnij lokalizację, informacje o firmie, informacje o dojeździe i dane kontaktowe. Jeśli posiadasz inne kanały w social media lub stronę także podepnij je do profilu na Facebooku.
  • Jeśli świadczysz usługi około gastronomiczne pamiętaj, by uzupełnić menu na stronie.

 

To z pozoru podstawowe zasady, ale bardzo często nie są poprawnie uzupełniane.

 

Kolejnym ważnym elementem są publikacje. Pamiętaj, by każda z grafik została obrandowana logotypem firmy lub elementami spójnymi z wizualizacją. Staraj się także nie przekraczać 20% tekstu na grafice. To zdecydowanie pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie Twoich wpisów. Opisy twórz czytelne i zrozumiałe, niezbyt długie ale treściwe. Nie bój się używać emotikonek i przycisków CTA, czyli wezwania do działania.

 

Kiedy publikować?

 

Nie ma jednego tak zwanego “złotego środka” na godziny publikacji. Należy sprawdzić swoją grupę docelową i zobaczyć, kiedy tak naprawdę reaguje ona na nasze wpisy. To bardzo proste wystarczy jeść w zakładkę statystyki, następnie przejść do zasięgi i przeanalizować wykresy.

 

W celu sprawdzenia godzin aktywności użytkowników należy jeść na swój profil, wybrać zakładkę Statystyki (menu nad zdjęciem w tle na fanpage), następnie wybrać z lewej kolumny – Posty.

 

 

Wykres w kształcie “wieloryba” pokazuje, kiedy użytkownicy są w internecie – wybieraj godziny najwyższej aktywności i właśnie wtedy publikuj swój przekaz.

 

Pamiętaj, by nie publikować zbyt wielu wpisów i nie starać się tworzyć contentu na siłę. Wystarczy 3-4 postów tygodniowo, by budować społeczność zaangażowaną do której trafiają Twoje treści. Kontroluj także co interesuje grupę docelową, staraj się uzyskać komentarz – zapraszaj do wyrażania opinii i tworzenia interakcji.

 

Jakie formy wybierać?

 

Publikując treści na Facebooku należy zastanowić się nad ich formą. To znaczy, jakie typy treści publikować. Poznaj zatem hierarchię wartości typów treści:

  • Video – nawet krótkie treści video znacznie częściej pojawiają się na tablicy Twoich fanów niż inne typy postów. Nie bój się mówić do swoich odbiorców, czy nagrywać wydarzeń z życia firmy.
  • Gify – czyli ruchome obrazki. Działają podobnie, jak video. Twórz gify między innymi w celu informowania o promocjach czy ważnych wydarzeniach.
  • Zdjęcia i grafiki – nie bój się pokazywać co się dzieje w firmie, pokazuj zdjęcia nawet te wykonane smartfonem. Staraj się także informować za pomocą grafik o wydarzeniach i promocjach.
  • Linki zewnętrzne – Facebook nie lubi linków, a najchętniej wymusiłby na nas publikację tylko w obrębie ich witryny. Jednak jeśli musisz publikować newsy ze strony lub artykuły z bloga staraj się robić to rzadziej lub publikować grafikę, a w odnośniku w treści publikować link.
  • Sam tekst – jest niestety najmniej skuteczny. Unikaj go tak bardzo jak tylko można.

 

Pamiętaj, by publikować zróżnicowany content, by nie nudzić swoich odbiorców. Pokazuj promocje, wydarzenia, nowości ale także kulisy pracy w Twojej firmie. Buduj ciepły i przyjazne treści, które wzbudzą zaufanie i pozwolą odbiorcom na utożsamianie się z publikacjami.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat budowania marki w internecie? Śledź naszego bloga i fanpage na Facebooku.

Podziel się